Brak ochoty na seks w ciąży

Brak ochoty na seks w ciąży

Świadomość tego, że nosi się pod sercem maleńką istotę, zmienia niejednokrotnie całe nasze życie. Zmienia się zatem również nasza sfera intymności. To, co do tej pory było oczywiste, nagle zmienia się nie do poznania. Lekarze prowadzący ciężarne często nie informują pacjentek, co tak naprawdę zmieni się w ich życiu intymnym w czasie trwania ciąży i zaraz po porodzie. Zrozumienie bowiem, w jaki sposób kontakty seksualne w czasie ciąży ulegają zmianie, pozwala n pozbycie się obaw i niepokojów, a często sprawia, że współżycie staje się łatwiejsze do zaakceptowania i bardziej satysfakcjonujące.

Po pierwsze wiele zmian psychicznych może wpływać na wzajemne pożądanie lub jego brak i samą przyjemność współżycia tak w sposób pozytywny, jak i negatywny. Świadomość takiego stanu rzeczy pozwala na to, by znacznie zmniejszyć wpływ niektórych czynników negatywnych na wzajemne stosunki. Z innymi musimy nauczyć się żyć… i kochać.

Kobieta zanim zostanie matką, musi pokonać wiele trudności. Wiele z nich nie pozwala jej w pełni cieszyć się z seksu, inne sprawiają, że po prostu nie ma na niego ochoty. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Nudności i wymioty. Najczęściej zaczynają ustępować pod koniec pierwszego trymestru. Jeżeli występują przez całą dobę, nie pozostaje nam nic innego, jak po prostu ten okres przeczekać. Jeżeli jednak pozwalają nam odetchnąć na chwilę, to powinniśmy ten okres wykorzystać i dostosować do własnego rytmu dnia. Pamiętaj – kiedy czujesz się okropnie, nie musisz wyglądać, jak księżniczka. Pozwól sobie na chwilę słabości.

Zmęczenie. Również ono powinno ustąpić do końca czwartego miesiąca ciąży, choć bardzo często daje o sobie znać w ostatnim trymestrze ciąży. Do tego czasu należy korzystać z okazji do współżycia podczas dnia, nie zmuszać się do tego podczas długich bezsennych nocy. Jeśli zdarzy ci się w czasie weekendu wolne popołudnie, to może warto wykorzystać je w ramach relaksu na miłosna sesję.

Zmiana figury. Współżycie może stać się niezręczne i niewygodne w momencie, kiedy rosnący brzuch stanie się Duży i przerażający, jak wielki szczyt góry. W miarę rozwoju ciąży wiele par może uznać, że ze względu na to utrudnienie osiągnięcie przyjemności staje się niewarte zachodu. Poza tym nowe kształty kobiety mogą być dla partnera niezbyt pociągające i mogą osłabić jego zainteresowanie. Pamiętaj jednak, że duże jest piękne.

Przekrwienie i obrzęk narządów płciowych wywołane przez hormonalne przekrwienie narządów miednicy może u niektórych kobiet podnieść siłę doznań seksualnych. Ale może też sprawić, że pożycie będzie mniej zadowalające ze względu na utrzymujące się po orgazmie uczucie pełności. Powoduje ono brak poczucia kompletnego przeżycia orgazmu. Także mężczyźni mogą odczuwać zwiększenie przyjemności lub jej zmniejszenie.

Wyciek siary. W późniejszym okresie ciąży niektóre kobiety zaczynają produkować siarę, czyli substancję zbliżoną składem do mleka. Może ona wyciekać z piersi podczas stymulacji płciowej, co czasem powoduje dekoncentrację w czasie trwania gry wstępnej. Oczywiście nie ma powodów do niepokoju, ale jeśli przeszkadza to partnerom, można tego uniknąć, rezygnując z drażnienia piersi.

Bolesność piersi. Niektóre szczęśliwe pary znajdują dodatkowa przyjemność w tym, że podczas ciąży piersi stają się jędrniejsze i pełniejsze, jednak często zdarza się tak, że ich nadmierna tkliwość i bolesność eliminuje tę część ciała z gry miłosnej. Jednak od momentu, gdy bolesność piersi ustępuje, zwiększają się doznania partnera i wzbogaca się repertuar miłosny.

Zmiany wydzieliny z pochwy. Podczas ciąży wydzielina zmienia się pod względem objętości, konsystencji, zapachu i smaku. Zwiększenie wydzielania może spowodować, że stosunek płciowy będzie przyjemniejszy, gdy dotychczas pochwa była wyjątkowo wąska i występowała znaczna jej suchość. Może jednak dość do sytuacji, że pochwa jest tak wilgotna i śliska, że partner ma kłopoty z osiągnięciem orgazmu. Także intensywny zapach i smak może sprawić, że seks oralny nie będzie zbyt przyjemny. Dobrym sposobem, by zmniejszyć trochę zapach jest wcieranie olejków po wewnętrznej stronie ud. Nie wolno jednak ich wcierać w okolicach samej pochwy.

Krwawienia wywołane wzrostem wrażliwości szyjki macicy. W ciąży i po porodzie ujście macicy staje się przekrwione w wyniku zwiększenia przepływu krwi przez wiele dodatkowych naczyń uzupełniających odżywienie macicy. Staje się ono również o wiele bardziej delikatne. W tej sytuacji głębokie wprowadzenie prącia może spowodować krwawienie, szczególnie w okresie późniejszym, gdy szyjka przygotowuje się do porodu. Gdy do tego dojdzie, należy unikać głębokiego wprowadzania prącia do pochwy. Jest to także przyczyna psychicznego niepokoju rzutującego na przyjemność współżycia i dlatego należy tego stanu unikać.

Obawa przed urażeniem płodu lub spowodowaniem poronienia. W prawidłowej ciąży współżycie nie niesie takiego zagrożenia.

To niektóre z przyczyn, dla których kobieta może unikać współżycia. Jest ich o wiele więcej i na pewno zastana one omówione w kolejnej części.

reklama

KOBIETA

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl