Otyli mężczyźni są mniej płodni

Otyli mężczyźni są mniej płodni

O tym, że nadmierna waga źle wpływa na stan zdrowia było wiadomo już dawno. Cały czas były również podejrzenia o jej wpływ na płodność mężczyzn. Ostatnie doniesienia wskazują na to, że osoby, które twierdziły, że otyłość źle wpływa na jakość nasienia miały rację.

Grupa badanych to ponad 200 osób z dwunastu krajów europejskich. Każdy z nich miał przeprowadzone badanie nasienia, które miało sprawdzić jego jakość i tym samym ocenić jego płodność. Osoby, które ważyły więcej miały nasienie gorszej jakości, natomiast osoby szczuplejsze były bardziej płodne. Tym samym zostały potwierdzone wcześniejsze przypuszczenia, że nadmierne kilogramy mogą powodować niepłodność.

Według badaczy głównym powodem są zmiany w poziomie hormonów, które zostają zakłócone przez otyłość. W nasieniu mężczyzn o większej wadze było zarówno mniej plemników jak i też były one mniej ruchliwe niż u szczuplejszych osób. U osób z nadwagą plemników było mniej o około 10% natomiast o osób uznawanych za otyłe ten odsetek potrafił wynieść nawet 20%.

Wszystko wskazuje na to, że został znaleziony kolejny powód aby zejść ze zbyt wysokiej wagi. Do problemów z sercem, ciśnieniem czy nawet poruszaniem się dołączyła niepłodność.

reklama

KOBIETA

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl