Canicross i dogtrekking

Canicross i dogtrekking

To dwie formy aktywnego odpoczynku, w który możemy niewielkim nakładem finansowym zaangażować naszego pupila i połączyć niezbędne spacery z psem z dobra zabawą i okazją do zrzucenia kilku kilogramów.

Canicross to bieganie z psem zapiętym na specjalnej uprzęży o pasa, który obejmuje biodra przewodnika. Pozostawia to wolne ręce i umożliwia biegaczowi skupienie się na bieganiu a nie na uciążliwym manewrowaniu smyczą. W canicrossie może brać udział każdy pies, który lubi bieganie i spacery, niezależnie o wielkości, łatwiej jednak pracuje się ze średniej wielkości psem.

Pas canicrossowy nie powoduje zbędnych obciążeń dla biegacza, środek ciężkości do którego przymocowana jest lina znajduje się poniżej bioder, nie obciąża to kręgosłupa i umożliwia swobodny bieg. Bieganie w towarzystwie psa jest motywujące i przyjemne. Linka łącząca psa i biegacza ma wbudowany amortyzator co zapobiega wstrząsom i niekontrolowanym pociągnięciom. Sprzęt do canicrossingu nie jest drogi, uprząż i lina dla psa to koszt około 200zł, pasa dla biegacza od 200-300zł, można go nabyć w dobrze wyposażonych sklepach z akcesoriami dla psów lub zakupić przez internet.

Na pierwszy raz, by przyzwyczaić siebie i psa, należy wybrać się na krótkie 15-20 minutowe biegi w łatwym terenie, bez zakrętów i górek. Obowiązkowo zabieramy butelkę wody mineralnej dla siebie i bidon z wodą dla psa. Przed biegiem nie powinno się spożywać posiłku, pies również.

Ten typ aktywności spala więcej kalorii niż tradycyjne bieganie i szybciej powoduje umięśnienie pośladków i ud przy mniejszym wysiłku ze strony człowieka. Biegać można wszędzie, choć najwygodniejsze są ścieżki w parkach lub leśne dróżki, dodatkowo oferujące czyste powietrze i piękne krajobrazy. Intensywne sportowe treningi to biegi 1-1,5h godzinne biegi 3, 4 razy w tygodniu. Dla celów rekreacyjnych wystarczy, np. weekendowe bieganie przez godzinę dziennie.

Ten aktywny rodzaj wypoczynku staje się modnym hobby dla właścicieli czworonogów. Organizowane są zawody w canicrossie, zarówno w Polsce, Europie jak i w Stanach Zjednoczonych.

Dogtrekking to turystyka piesza z psem, wymagany jest ten sam sprzęt co do canicrossu, jednak zamiast biegania, wybieramy marsz po okolicznych lasach, wzgórzach i górach. Ta forma spędzania czasu cieszy się szczególnym powodzeniem wśród osób, które nie lubią siedzieć na plaży plackiem lub spędzać urlopu przed telewizorem. Marsze z psem wzmacniają więź z pupilem, wspomagają układ oddechowy i krążenia, dają możliwość zrzucenia kilogramów i nabrania ładnej sylwetki. Podobnie jak przy canicrossie mamy wolne ręce i większą kontrolę, niż w przypadku psa na smyczy. W ten sposób możemy swobodnie spacerować w miejscach, gdzie nasz pupil bez smyczy nie miałby wstępu. Do wyposażenia możemy dokupić specjalny plecak dla psa, co pomoże na zwiększenie treningu dla czworonoga i ulży nieco naszym plecom.

reklama

KOBIETA

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl